Zpráva z tiskové konference 23.9.2015 v Mladotově domě na Pražském hradě

24.9.2015
Zpráva z tiskové konference 23.9.2015 v Mladotově domě na Pražském hradě

Čtení jmen katolických kněží vězněných či zavražděných v době 2. světové války je projekt Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor, který je představen u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau (29. dubna 1945), u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války v Evropě (8. května 1945) a u příležitosti státního svátku České republiky Den české státnosti.

Projekt inicioval pan Miroslav Kalousek a zaštítil kardinál Dominik Duka.

Dobrovolníci Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor při sestavení seznamu vycházeli z knihy katolického kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije“. Jedná se o světový unikát - seznam duchovních (nejen křesťanů), kteří prošli či zemřeli v koncentračním táboře Dachau. Kniha poprvé vyšla už roku 1946. Dílo Hoffmanna má podle nás stejnou závažnost jako celosvětově známá Osvětimská zpráva Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera.

Vedle Hoffmannova seznamu vytvořili spolupracovníci Spolku i tzv. Svatováclavský seznam. Zde jsou zahrnuti další pronásledovaní duchovní z jiných koncentračních táborů, věznění, popravení a dobrovolníci Spolku jej dále průběžně doplňují.

K dnešnímu dni je seznam o počtu celkem 325 osob, z nichž u deseti v současnosti probíhá proces blahořečení a jsou krvavými oběťmi nacismu či následně komunismu (např. kardinál Štěpán Trochta, kardinál Josef Beran, pražský augustiniánský převor Augustin František Schubert, Richard Henkes, Jan Bula, Josef Štemberka, lidický farář a další).

Jedním z cílů projektu, jak řekl jeho iniciátor Miroslav Kalousek, je „snaha zahájit tradici, kdy v kostelech i veřejných prostorech po celé České republice zazní jména zahynuvších a vězněných duchovních, aby všichni občané měli možnost se seznámit se skutečnými hrdiny naší země“.

Kardinál Dominik Duka řekl: „Jsem rád, že jména kněží, kteří byli vězněni či zahynuli v době 2. světové války zazní na více než 70 místech naší vlasti, protože jejich životní postoj pro naši vlast nemůžeme zapomenout."

Fotogalerie


O nás

Spolek Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor je nezisková organizace, která se věnuje historii období 2. světové války. Soukromá sbírka exponátů v Loučce u Vizovic je zaměřena na historii v době 2. světové války v Loučce u Vizovic i na Zlínsku, dále útoku na Pearl Harbor (a souvislostem této události s naší vlastí), osudy kněží v době války, rolí vojenských kaplanů a životu ct. otce Emila Josefa Kapauna, amerického kněze s českými kořeny.
...číst více

Bedřich Hoffmann

Na počátku vzniku projektu Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor byla kniha katolického kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije“.
Jedná se o světový unikát, kdy Bedřich Hoffmann s několika dalšími spolubratry už asi v době utrpení v Dachau shromáždil jména všech či drtivé většiny evropských duchovních – jak křesťanů, tak i muslimů, kteří prošli či zemřeli v koncentračním táboře Dachau.
...číst více

Aktuálně

Česká televize: Neznámí hrdinové – Vězeň a prorok

17.1.2021

Odvážný a prorocky bystrý novinář, jezuita Adolf Kajpr vadil nacistům i komunistům. Nacistické koncentráky...

Další krok k blahořečení P. Kajpra

5.1.2021

Zapečetěné krabice s dokumenty k blahořečení P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959), oblíbeného kazatele,...

[ ^ nahoru ^ ]