Expozice "A kdo Vás zabije..." u příležitosti 75. výročí osvobození naší vlasti

5.5.2020
Expozice

Letos uplynulo 75 let od chvíle, kdy byl osvobozený koncentrační tábor Dachau a současně skončila dlouhá a krutá druhá světová válka. U té příležitosti vznikla výstavní expozice „A kdo Vás zabije…“. Má jasný cíl: představit kněze z olomoucké arcidiecéze, kteří položili život za naši vlast v době 2. světové války. Koncept výstavy vychází z klíčové knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna, vězněného v koncentračním táboře Dachau. Otec Hoffman působil i ve Zlínském kraji. Na Horní Bečvě rekonstruoval a přestavěl kostel a v roce 1947 zde zorganizoval slavnostní otevření, které bylo spojeno s předáváním vyznamenání Československý válečný kříž 1939 kněžím vězněných v koncentračních táborech. Předávání se účastnili političtí představitelé a kardinál Josef Beran.

Na výstavě na Velehradě jsou ke zhlédnutí také dekrety k vyznamenání Československého válečného kříže 1939, které obdrželi katoličtí kněží z Moravy na Horní Bečvě. Zajímavé dioráma zobrazuje čtyři nejdůležitější události. Závěr výstavy připomíná první oběť nastupujícího komunistického režimu – otce Antonína Vysloužila, zavražděného již v prosinci 1945. Výstavu mohou lidé zhlédnout do konce července ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.

(foto: Člověk a víra)

Fotogalerie


O nás

Spolek Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor je nezisková organizace, která se věnuje historii období 2. světové války. Soukromá sbírka exponátů v Loučce u Vizovic je zaměřena na historii v době 2. světové války v Loučce u Vizovic i na Zlínsku, dále útoku na Pearl Harbor (a souvislostem této události s naší vlastí), osudy kněží v době války, rolí vojenských kaplanů a životu ct. otce Emila Josefa Kapauna, amerického kněze s českými kořeny.
...číst více

Bedřich Hoffmann

Na počátku vzniku projektu Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor byla kniha katolického kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije“.
Jedná se o světový unikát, kdy Bedřich Hoffmann s několika dalšími spolubratry už asi v době utrpení v Dachau shromáždil jména všech či drtivé většiny evropských duchovních – jak křesťanů, tak i muslimů, kteří prošli či zemřeli v koncentračním táboře Dachau.
...číst více

Aktuálně

V Horní Bečvě byla zahájena výstava o pronásledovaných kněžích

20.9.2020

V kostele sv. Jana a Pavla na Horní Bečvě byla pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera zahájena...

Výstava "A kdo Vás zabije..." v předvečer státního svátku České republiky Den slovanských věrozvěstů Velehrad

4.7.2020

Expozice velkoformátových fotografií kněží olomoucké arcidiecéze zabitých ve 2. světové válce pod názvem "A...

[ ^ nahoru ^ ]