Loučka u Vizovic: Ve dnech 25. a 26. dubna 2015 se v Loučce poprvé po roce 1945 konaly Slavnosti osvobození, a to u příležitosti záchrany a osvobození obce. Součástí programu byla děkovná mše svatá, vernisáž dokumentů a fotografií z obce z období protektorátu, projekce dokumentů. A poprvé v České republice se četla jména kněží, kteří byli vězněni nebo zahynuli v koncentračních táborech v době 2. světové války.
Jako poděkování Pánu Bohu za záchranu Loučky při trestní výpravě německých jednotek z Vizovic dne 22. 4. 1945 a následně 2. 5. 1945 v obci vznikla iniciativa pro zbudování kaple sv. Jana Pavla II. Návrh kaple vytvořil pan Josef Pleskot, držitel ocenění Architekt roku 2014 v České republice. V sobotu 25. 4. 2015 poprvé sloužil děkovnou mši svatou P. Jan Böhm, vojenský kaplan Armády ČR společně s P. Janem Múčkou, farářem v Újezdě a valašskoklobuckým děkanem. Mše svatá byla sloužena v prostoru, kde má budoucí kaple stát. Po skončení mše svaté se četla jména katolických duchovních, kteří byli vězněni nebo zahynuli v době 2. světové války a pocházeli z Moravy. V Loučce byla také prezentována výstava velkoformátových fotografií sv. Jana Pavla II.
Program Slavností osvobození pokračoval i následující den - v neděli 26. 4. 2015 se uskutečnila premiéra krátkého filmového dokumentu s názvem “2. světová válka v Loučce pohledem pamětníka Josefa Petrů”, který je zaměřen především faktograficky a díky němuž bylo natočeno i hrané dokudrama “Loučka1945 - Místo, kde se lidé znovu narodili” (www.loucka1945.cz). Po představení dokumentu následovala bohatá diskuse, při které pan Josef Petrů odpovídal na řadu dotazů, které směřovaly k upřesnění osudů Loučky v protektorátu. Dokument byl připraven a pamětník pan Josef Petrů si přál, aby se DVD stalo součástí Obecní kroniky obce Loučka. Představena byla i malá výstava panelů s historií obce Loučka v době protektorátu. Jeden z panelů je věnován místnímu duchovnímu správci v době 2. světové války – P. Vladimíru Růčkovi a faráři ve Vizovicích – P. Antonínu Vysloužilovi.
Na závěr přišel slavnostní setkání pozdravit i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, což bylo pro všechny zúčastněné velkou ctí.
povinné údaje
Spolek Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor je nezisková organizace, která se věnuje historii období 2. světové války. Soukromá sbírka exponátů v Loučce u Vizovic je zaměřena na historii v době 2. světové války v Loučce u Vizovic i na Zlínsku, dále útoku na Pearl Harbor (a souvislostem této události s naší vlastí), osudy kněží v době války, rolí vojenských kaplanů a životu ct. otce Emila Josefa Kapauna, amerického kněze s českými kořeny.
...číst více
Na počátku vzniku projektu Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor byla kniha katolického kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije“.
Jedná se o světový unikát, kdy Bedřich Hoffmann s několika dalšími spolubratry už asi v době utrpení v Dachau shromáždil jména všech či drtivé většiny evropských duchovních – jak křesťanů, tak i muslimů, kteří prošli či zemřeli v koncentračním táboře Dachau.
...číst více
Odvážný a prorocky bystrý novinář, jezuita Adolf Kajpr vadil nacistům i komunistům. Nacistické koncentráky...
Zapečetěné krabice s dokumenty k blahořečení P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959), oblíbeného kazatele,...